Дом здравља МладеновацКраљице Марије 15 11400 Младеновац

Дом здравља Младеновац реализује пројекат „ Смањење ризика за настанак дијабетеса тип 2 међу становницима општине Младеновац “.
На предлог Савет за здравље градске општине Младеновац, пројекат „ Смањење ризика за настанак дијабетеса тип 2 међу становницима општине Младеновац “ је усвојен и финансиран од стране ГО Младеновац. Планирано је да се међу становницима наше општине, животне доби 35-55 година, изврши процена ризика за настанак дијабетеса тип 2, попуњавањем Упитника. На основу добијених резултата формирале би се групе са истим степеном ризика. Рад са групом, у циљу смањења ризика за настанак дијабетеса тип 2 и усвајања здравих навика у исхрани, реализовала би Нутрициониста Дома здравља Младеновац. Током рада учесници би поред прегледа лекара специјалисте опште медицине имали могућност контроле шећера у крви и висине крвног притиска. Пројекат ће бити реализован у наредна три месеца почевши од 1. фебруара


ОНЛАЈН УПИТНИК Преузми Упитник за процену ризика

podignuto_prikazno

Школа за труднице и родитељство наставља са радом

Са задовољством Вас обавештавамо да Школa за труднице и родитељство Дома здравља Младеновац поново започиње рад. Сваког месеца, средом у 12 часова, у Сали за састанке (Плавој сали) Дома здравља Младеновац , очекује вас наш стручни тим. Кроз 4 састанка стручни тим ће вам помоћи да сазнате :Све о трудноћи и порођају; како да се правилно храните и како да сачувате здравље зуба у трудноћи и након порођаја; како да се припремите, започнете и наставите да дојите своје дете; какву подршку треба пружити трудници на путу ка здравом родитељству; како да се Ви и Ваша породица припремите за долазак новорођенчета у свој дом. Први састанак је 07.06.2023.године. Позивамо труднице и њихове партнере да посете Школуза труднице и родитељство и припреме се за долазак НОВОРОЂЕНЧЕТА. ОЧЕКУЈЕМО ВАС


Дом здравља Младеновац Медицина рада
У оквиру делатности Медицине рада обавља се специфична здравствена заштита радника и то:
• Претходни и периодични прегледи за рад на радним местима БЕЗ ПОВЕЋАНОГ РИЗИКА
• Претходни и периодични прегледи за рад на радним местима СА ПОВЕЋАНИМ РИЗИКОМ (бука, висина, дубина, тежак физички рад, висока или ниска температура, прашина, вибрације, чувари са оружјем или без оружја, возачи професионалци, руковаоци грађевинским машинама,бродарци)
ЛЕКАРСКА УВЕРЕЊА • ЗА СКЛАПАЊЕ МАЛОЛЕТНИЧКИХ БРАКОВА • ЗА СУДСКЕ ПОТРЕБЕ • ЗА СМЕШТАЈ У ДОМ ПЕНЗИОНЕРА • ЗА СМЕШТАЈ У УЧЕНИЧКИ ИЛИ СТУИДЕНТСКИ ДОМ • ЗА РАД У ИНОСТРАНСТВУ • ЗА ХРАНИТЕЉА,СТАРАТЕЉА ИЛИ УСВОЈИТЕЉА • ЗА НАСТАЊЕЊЕ И ДРЖАВЉАНСТВО • ЗА УПИС У СРЕДЊУ ШКОЛУ • ЗА УПИС НА ВИШЕ ШКОЛЕ И ФАКУЛТЕТЕ • ЗА ПОЛАГАЊЕ ВОЗАЧКОГ ИСПИТА • ЗА ПРОДУЖЕЊЕ ВОЗАЧКЕ ДОЗВОЛЕ • О ЗДРАВСТВЕНОЈ СПОСОБНОСТИ ФИЗИЧКОГ ЛИЦА ЗА ДРЖАЊЕ И НОШЕЊЕ ОРУЖЈА
КОНТАКТ ТЕЛЕФОН: 011/8241-527 060/8225-208
Погледајте све акције ДЗМладеновац
podignuto_prikazno

МАРТ- МЕСЕЦ БОРБЕ ПРОТИВ РАКА-Превенција и рано отркивање рака

2024-03-12

Превенција има кључну улогу у контроли малигних болести,. Научна истраживања довела су до следећих закључака:
• 30 - 50% малигних болести може се спречити избегавањем познатих фактора ризика
• Употреба дувана је појединачно најзначајнији фактор ризика за развој малигних болести, који се повезује са око 22 % смртних случајева од рака у свету.
• Конзумирање алкохола повећава ризик од настанка рака уста, ждрела, дојке, дебелог црева и јетре.
• Прекомерна телесна тежина и гојазност повезују се са настанком неких типова малигних болести (карцином ендометријума, дојке, дебелог црева, простате)
• Свака претерана изложеност сунчевој светлости или вештачким изворима светлости, као што су соларијуми, повећава ризик од добијања свих врста рака коже.
• Сваки десети случај рака је последица инфекције. Најзначајније су инфекције хепатитис Б или Ц вирусом (који су одговорни за настанак рака јетре), хуманим папилома вирусом (рак грлића материце) и Helicobacter pylori (рак желуца).
Једна од мера превенције je СКРИНИНГ,који подразумева примену неког прегледа или теста код особа без симптома у циљу што ранијег откривања одређене болести. У Србији су 2013. године донети национални програми за скрининг рака грлића материце, рака дојке и колоректалног рака, Националним програмом предвиђено је да се на скрининг рака дојке позивају се жене старости од 50 до 69 година. Мамографски прегледи предвиђени су да се раде свим женама наведеног узраста на две године. Скринингом на карцином грлића материце обухваћене су жене узраста од 25 до 64 године, које се позивају на превентивни гинеколошки преглед и Пап тест једном у три године. Циљна група за тестирање на рак дебелог црева обухвата грађане оба пола старости од 50 до 74 година, који се једном у две године позивају на тестирање на скривено крварење у столици. Одазовите се позиву на скрининг, брините о свом здрављу!



Март 2024. - Месец борбе против рака: ЗНАЊЕМ ДО СМАЊЕЊА РИЗИКА

2024-03-05

Брига о сопственом здрављу је у интересу сваког појединца, посебно када се ради о обољењима чију је појаву могуће спречити. Месец борбе против рака представља прилику да свако од нас размисли о могућностима за унапређење животног стила. Малигне болести су део групе хроничних незаразних болести. Усвајање здравих стилова живота може помоћи да се ризик за читав низ ових обољења значајно умањи. Смртност од малигних болести је мања када су откривене и лечене у раној фази. Рано откривање може се посматрати кроз две компоненте – рано постављање дијагнозе и скрининг. Рано постављање дијагнозе омогућено је тек када су три предуслова испуњена: знање пацијената о симптомима малигних болести, доступност медицинске дијагностике и правовремено упућивање на лечење. Са друге стране, скрининг програми имају за циљ откривање болести у фази пре појаве симптома, чему следе даља дијагностика и лечење. Ефективност скрининг програма је значајна, али проблем представља чињеница да из различитих разлога, нису могући скрининг програми за све малигне болести. Овај податак додатно наглашава значај раног постављања дијагнозе.
У свету је, за 2020. годину, регистровано око 10 милиона смртних случајева од свих локализација малигних тумора. Процене су да је у свету око 1/3 свих смртних исхода од рака у вези са 5 водећих фактора ризика (повезаних са понашањем и исхраном): високим индексом телесне масе, ниским уносом воћа и поврћа, недостатком физичке активности, употребом дувана и алкохола.
У Србији је током 2021. године од свих малигних тумора оболело 41.784 особа, а умрло 19.979 особа. Мушкарци у нашој средини највише су оболевали од рака плућа, колона и ректума и простате. Kод жена малигни процес је најчешће био локализован на дојци, плућима, колону и ректуму и грлићу материце.


Дневни Финансијски извештај

  • Финансијски извештај
    2024-03-15
  • Лекарске комисије
    Комисија за возаче -среда 13.30-15.30 часова
    Комисија за оружије - четвртком од 14 часова
    Обавештења: 011 8241527 | 0608225208
    Историјат ДЗМладеновац